MĚSTSKÉ BYDLENÍ NA KNÍŽECÍ
Andrea Dokoupilová a Adam Pešek,
Natálie Doskočilová a Maroš Oravkin,
Michael Hovorka a Michal Hruška,
Anastázie Kolková a Zhadyra Shapatova,
Ekaterina Negovorina a Linda Němcová,
Viktorie Pešková a Kateřina Pivková,
Jolana Štěpánová a Karolína Vazdová,
Petra Deáková,
Petr Eibisch,
Daniela Haladová,
Alexey Kotegov,
Veronika Kudrnová,
Valentýna Podhájecká,
Alena Richterová,
Jan Stuchlík,
Martin Sýkorský,
Vendula Volková,
Tereza Životská,
Jessica Kleistnerová,
Miriam Langerová,
Václav Týn
Jak má vypadat bydlení, jestliže stavebníkem je město?
Kvalitní, dostupné, udržitelné, městotvorné – to jsou základní požadavky, které jsme chtěli klást na návrh. Řešili jsme společně do- stavbu smíchovského bloku Na Knížecí, nárožní parcelu vymezenou ulicemi Stroupežnického na západě a Ostrovského, resp. prostorem autobusového nádraží na jihu.
Námi řešený pozemek je v majetku Dopravního podniku hl. m. Prahy, uvažuje se o jeho převodu na město. Naším „investorem“ je tedy město a naším cílem bylo navrhnout kvalitní, dostupné, udržitelné a městotvorné domy, které tuto zajímavou nárožní proluku vyplní. Vycházet z historie místa, reflektovat jeho současnou podobu „okraje centra“, ale především jeho očekávaný budoucí vývoj, kdy se stane jednou z front důležitého náměstí nové čtvrti.
Komentář poroty: Peter Bednár
Zadání ateliéru, doplnění bloku činžovních domů novými domy je výborné. Vhodně funguje jako kritika skutečného záměru na druhé straně autobusového nádraží Na Knížecí, kde je bloková výstavba pouze simulovaná fasádami, jinak se jedná o standardní deskové domy. Studenti k území přistoupili odpovědně, každý z domů je lepší než současná úroveň podobných záměrů. Úroveň prezentace je vysoká a přehledná, modely typických bytů velmi pomáhají vizualizovat návrhy. Skvělý je důraz na společné interiérové prostory. Vstupy, schodiště a výtahy jsou navržené se stejnou péčí jako byty a fasády. Kvalita ateliéru spočívá i ve vysoké úrovni všech projektů. I experimenty, které by jinde byly rozpačité (například kruhové otvory ve fasádách) jsou přesvědčivé. Překvapivá je snad jen absence lepší vize pro společný vnitroblok, ten zůstává nedořešený. Přesto je nutné vyzdvihnout takřka profesionální kvalitu všech návrhů, vysokou úroveň prezentace a hlavně budovy, které by byly pro své okolí nesporným přínosem.